Drukuj
Dla świadczeniodawcy
Zasady uruchamiania transportu sanitarnego Covid-19 - aktualizacja
15.03.2021
Aktualizacja komunikatu z dnia 12.03.2021 (opublikowanego 13.03.21)
Zasady uruchamiania transportu sanitarnego (zespołu transportowego COVID-19), wykonywanego w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, finansowanego przez dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia (pobierz komunikat z 15.03.2021 w pdf)
- Zespoły transportu sanitarnego, wpisane do wykazu podmiotów wykonujących działalność leczniczą, które będą udzielać świadczeń opieki zdrowotnej, w tym transportu sanitarnego, w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, są przeznaczone do transportu osoby, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, która powinna być hospitalizowana w podmiocie leczniczym, na który został nałożony obowiązek realizacji świadczeń opieki zdrowotnej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, bądź też została skierowana do izolacji domowej lub izolatorium.
- Podmioty lecznicze, w ramach których funkcjonują zespoły transportu sanitarnego, zobowiązane są do przekazania numerów telefonów do właściwego miejscowo dyspozytora transportu sanitarnego, którego stanowisko utworzone zostało przez właściwego wojewodę, zwanego dalej „dyspozytorem”
- Zespoły transportu sanitarnego dysponowane są przez dyspozytora. Informacje o potrzebie zadysponowania takiego zespołu przyjmowane są telefonicznie.
- Uprawnionymi do zgłoszenia zapotrzebowania na transport osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 są:
- lekarz POZ, NiŚOZ, AOS,
- lekarz dyżurny szpitala I poziomu zabezpieczenia COVID-19,
- lekarz dyżurny szpitala II poziomu zabezpieczenia COVID-19,
- lekarz dyżurny szpitala III poziomu zabezpieczenia COVID-19,
- lekarz zakładu leczniczego, w którym są udzielane stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne inne niż szpitalne,
- właściwy miejscowo Powiatowy Inspektor Sanitarny,
- właściwy miejscowo Wojewódzki Inspektor Sanitarny,
- konsultanci i lekarze z Centrum Kontaktu DOM (infolinia Domowej Opieki Medycznej).
- Osoby wymienione pkt. 4, zgłaszają potrzebę zorganizowania transportu sanitarnego bezpośrednio do dyspozytora, który koordynuje i kwalifikuje zgłoszenia do realizacji transportu sanitarnego.
- Dyspozytor po zakwalifikowaniu zgłoszenia do realizacji może, wystąpić do dyspozytora medycznego o wsparcie w ustaleniu miejsca transportu pacjenta i dokonanie rezerwacji łóżka w szpitalu zlokalizowanym na terenie właściwego mu województwa, z wykorzystaniem aplikacji uw.mz.gov.pl - moduł Ewidencja Łóżek COVID (ELC).
- Dyspozytor dysponuje zespół transportu sanitarnego spośród zespołów wpisanych do wykazu podmiotów wykonujących działalność leczniczą, które będą udzielać świadczeń opieki zdrowotnej, w tym transportu sanitarnego, w związku z przeciwdziałaniem COVID-19.
WAŻNE!
- Zespoły transportowe COVID-19 NIE MOGĄ BYĆ wykorzystywane do transportu pacjentów podejrzanych o zakażenie wirusem SARS-CoV-2.
- W przypadku konieczności przetransportowania pacjenta podejrzanego o zakażenie wirusem SARS-CoV-2, w zależności od miejsca jego pobytu oraz celu transportu, powinien on zostać zrealizowany przy wykorzystaniu:
Transportu w POZ:
- miejsce pobytu/zamieszkania pacjenta → szpital
Transportu sanitarnego w leczeniu szpitalnym:
- szpital → miejsce zamieszkania/pobytu pacjenta,
- szpital → szpital (z wyłączeniem wskazań dla ZTM)
Zespołu transportu medycznego (ZTM):
- szpital → szpital
- W przypadku konieczności transportu pacjenta zakażonego wirusem SARS-CoV-2, spełniającego kryteria kwalifikacji do transportu realizowanego przez zespół transportu medycznego, o których mowa w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 2295, z późn. zm.), transport pomiędzy szpitalami włączonymi do systemu zabezpieczenia COVID-19 powinien być zrealizowany przez zespół transportu medycznego.
Wszystkie aktualności