Co nowego w przychodniach, szpitalach
Chemioterapia dootrzewnowa w szczecińskich szpitalach
Szpital Wojewódzki przy ul. Arkońskiej w Szczecinie wzbogaciła się o sprzęt do prowadzenia chemioterapii dootrzewnowej . Sprzęt jest używany w trakcie operacji, w razie stwierdzenia rozsiewu nowotworu. Dr Maciej Wrzesiński, specjalista chirurgii onkologicznej twierdzi, że ta metoda leczenia jamy otrzewnowej w przypadku nowotworów pierwotnych i wtórnych jest najbardziej skuteczna. Cytostatyk podaje się pacjentom w trakcie operacji, bezpośrednio do jamy brzusznej, a ciągły przepływ leku podgrzanego do temperatury ponad 40 stopni sprawia, że dociera on do całej jamy brzusznej, dzięki czemu jego działanie jest skuteczniejsze. Pełna nazwa metody leczenia brzmi Dootrzewnowa Chemioterapia Perfuzyjna w Hipertermii (ang. Hyperthermic Intraperitoneal Chemotherapy, HIPEC).
Celowana chemioterapia podawana bezpośrednio do jamy brzusznej stosowana jest z sukcesem w Szpitalu Klinicznym nr 2 na szczecińskich Pomorzanach. Pacjentkom z zaawansowanym rakiem jajnika, po operacji usunięcia nowotworu, wszczepia się porty do podawania cytostatyku. Umieszcza się je pod skórą, na głębokości ok. 3 cm. Metodę dootrzewnowej chemioterapii stosują dr n. med. Anita Chudecka-Głaz ginekolog-onkolog oraz dr Cymbaluk-Płoska, ginekolog- położnik. Terapia trwa pół roku. W miesiąc po jej zakończeniu port można wyszczepić za pomocą kosmetycznego cięcia.
Zobacz więcej:
- Historie prawdziwe o walce z chorobą. Anna Folkman. Trudny do wykrycia, ale można go pokonać - pobierz artykuł (1,5 MB).
- Głos Szczeciński. Przedłużą życie chorym na raka - pobierz artykuł
- Kurier Szczeciński. HIPEC w szpitalu wojewódzkim - pobierz artykuł
- Telewizja Szczecin, Kronika. 27.01.2016, godz. 18.30. - otwórz link do informacji
Biuro Prasowe ZOW NFZ
Wszystkie aktualności