Drukuj

Akcje profilaktyczne

Październik miesiącem walki z rakiem piersi - Panie zapraszamy na badania!

16.10.2018

Październik to miesiąc walki z rakiem piersi. Kobiety mogą zrobić wiele, aby uniknąć nowotworu lub wcześnie go wykryć. Służą temu badania mammograficzne, od wielu lat finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach programu wczesnego wykrywania raka piersi.

W roku 2015 z powodu raka piersi umarło 6 319 Polek. Nowotwór rozpoznano u 18 106 kobiet.* Z badań mammograficznych, dzięki którym można wykryć już niewielkie zmiany w piersiach i zacząć je skutecznie leczyć, korzysta coraz mniej kobiet. Potwierdza to realizacja programu w województwie zachodniopomorskim: w roku 2014 wykonano u nas 62 129 badań mammograficznych (z czego 26 814 w pracowniach stacjonarnych, 35 315 w mammobusach); w roku 2017 mammografii wykonano 51 687, tj. prawie 10,5 tys. mniej niż kilka lat wcześniej (z czego 16 599 w pracowniach stacjonarnych, 35 088 w mammobusach).

Tymczasem mammografia to niebolesne, nieinwazyjne badanie, które pozwala wykryć raka piersi we wczesnym stadium rozwoju, gdy leczenie jest mniej obciążające i bardziej skuteczne. Ważnym elementem profilaktyki jest samobadanie piersi. Już od dwudziestego roku życia każda kobieta powinna regularnie badać piersi, a raz w roku takie badanie powinno być wykonane przez ginekologa, chirurga lub onkologa.

Program wczesnego wykrywania raka piersi adresowany jest do kobiet w wieku 50 - 69 lat (rocznikowo). W ramach programu wykonywana jest mammografia: bezpłatnie, bez skierowania, raz na 2 lata. Badanie wykonywane jest w pracowniach mammograficznych i mammobusach, które mają umowę z NFZ. Jeśli lekarz stwierdzi potrzebę dodatkowych badań, pacjentka jest kierowana na pogłębioną diagnostykę, czyli USG i/lub biopsję.

W tym roku, w województwie zachodniopomorskim z możliwości bezpłatnej, profilaktycznej mammografii skorzystało  zaledwie 43% uprawnionych kobiet. W  podziale na powiaty najlepiej wypadają: powiat drawski (52,61%), pyrzycki (51,83%) i sławieński (50,78%). Najniższy procent realizacji programu jest w Szczecinie (34,79) oraz w powiatach: szczecineckim (37,1%) i gryfickim (39,1%). W podziale na gminy najlepsze są: Pyrzyce (57,23%), Człopa w powiecie wałeckim (56,78%) oraz Darłowo w powiecie sławieńskim (55,85%). Najsłabiej wypadają gminy w powiecie gryfickim: Karnice (31,18%), Rewal (32,4%) oraz Brojce (32,69%).

Kobiety, które ze względu na wiek nie uczestniczą w programie profilaktycznym, mogą wykonać bezpłatne badanie piersi (mammografię lub USG) na podstawie skierowania wydanego przez lekarza specjalistę (ginekologa, onkologa) przyjmującego w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. O tym, czy pacjentka powinna mieć wykonane USG czy mammografię, decyduje lekarz.

* Wojciechowska Urszula, Didkowska Joanna. Zachorowania i zgony na nowotwory złośliwe w Polsce. Krajowy Rejestr Nowotworów, Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej - Curie (str. 73 i 43 raportu)


Zobacz więcej:

Biuro Prasowe ZOW NFZ

Wszystkie aktualności